Dekorování textilu

Textil můžeme zdobit několika způsoby. Nejčastěji se používají barvy na textil, speciální fixy na textil, batikování, látku lze obarvit či dekorovat nažehlovacími fóliemi. Dekorování triček vám umožní vytvořit si oblečení podle svých představ. Navíc je to i příjemná zábava, kterou můžete sdílet se svými blízkými. Staňte se designéry svého šatníku a objevte v sobě skrytý talent.

Malování na textil (nebo přejděte na celý článek o malování)

Malování na textil baví děti i dospělé. Budete potřebovat bílé tričko a speciální barvy, které jsou založeny na vodní bázi. Pro začátek můžete použít staré světlé triko nebo třeba i kus hadru. Tyto barvy seženete v každém papírnictví, dále budete potřebovat tenký štětec a vodu.

Pokud koupíte kvalitní barvy, nemusíte se obávat praní. Jen je třeba zvolit šetrnější program. K dostání jsou barvy vhodné na bavlnu, len, jutu i hedvábí. Pro malbu jsou ideální kulaté štětce menší velikosti, široké štětce využijete k nanesení barvy na větší plochy. K malování můžete využít šablony, razítka nebo dokonce slupovací barvy na textil.

Batikování (nebo přejděte na celý článek o batikování)

Také vás oslovila batikovaná trička? Batikování je velmi starý způsob zdobení látky barvením a vzorováním, ale také vázáním, zašíváním a dalšími typy. Batikovaná látka působí velmi originálně, nikdy se vám nepovedou dva stejné motivy. V tom spočívá největší kouzlo batiky. Pojďme si představit jednotlivé druhy batiky.

  • Vázaná batika patří mezi nejznámější způsob zdobení textilu. Nejvíce vynikne na světlých a přírodních materiálech.
  • Sypaná batika spočívá v posypu práškovými barvami textilu dle vašich představ.
  • Šitá batika je velmi obdobná vázané, vzor se tvoří šitím a stažením. Tento způsob batikování je náročnější, ovšem výsledek obvykle stojí za to.
  • V případě batikování za studena se využívají barvy, které není potřeba rozmíchávat a manipulovat tak s horkou tekutinou.
  • Vosková batika se používá spíše výjimečně, protože je technicky poměrně náročná. Pokud si rádi děláte vše sami, můžete si vyrobit vlastní vosk ze svíček rozpuštěných v horké vodě.
  • Modrotisk je velmi starý a tradiční způsob, jak barvit látku. V tenké vrstvě se nanáší tiskařská rezerva na naškrobené bílé plátno.
  • Levný způsob zdobení textilu představuje takzvané savování, kdy dochází k odbarvení látky pomocí roztoku ze Sava.
 
Zdobení gelovými razítky

Tato technika je oblíbená zejména mezi rodiči a malými dětmi. Můžete si vyzkoušet potisk gelovými (transparentními) razítky, která jsou určena k práci s papírem. Výsledek bude opravdu zajímavý 

Sítotisk

Sítotisk je grafická technika, jež spočívá v protlačování barvy přes prostupná místa šablony. Na potisk textilu se používají především vodové barvy, které dobře drží a zároveň jsou šetrné k životnímu prostředí.

Abstrakce vyrobené pomocí tavné pistole

Další zajímavou možností je vytvořit si originální design trička pomocí tavné pistole, kterou máme běžně doma.

Nažehlovací fólie

Krásného motivu docílíte nažehlením fólie. Můžete zvolit jakýkoliv motiv, například třpytivý design. Jednoduše vystřihnete obrázek a nažehlíte na tričko nebo jiný oděv.

Foukací fixy na textil (nebo přejděte na celý článek o foukacích fixech)

Další zajímavou možností jsou foukací fixy na textil, jejichž pomocí můžete ozdobit tričko společně s dětmi. Lze použít také šablony, díky kterým vytvoříte krásné obrázky podle svých představ. Kvalitní foukací fixy jsou odolné při praní až do 60 °C.

 

Batikování textilu

Jednou z nejstarších řemeslných technik je batikování textilu. Toto řemeslo pochází z Asie a spo...

Kreslení na textil

Kreslení na textil představuje poměrně snadnou techniku dekorování textilu. Vystačíte si jednodu...

Malování na textil

Jednou z nejoblíbenějších technik dekorování triček i dalšího oblečení a doplňků, je malování na...

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.