Kreslení na textil
Kreslení, na rozdíl od malování, nabídzí možnost zajít do větších detailů. Používají se k němu většinou speciální fixy, případně voskovky. Každopádně nemusíte míchat barvy, což může být pro začátečníky nemalá výhoda.
Tuto dekorovací techniku můžeme zcela bez nadsázky označit za zábavu pro celou rodinu. Vlastní tričko si snadno vytvoří už předškolní děti, a protože odpadá práce s barvami (míchání, praní štětců atd.), není třeba se obávat o samotného výtvarníka či jeho nejbližší okolí.
Ve srovnání s malbou vám kreslení nabízí
- možnost vytvářet i jemnější a přitom ostré detaily
- lepší podmínky pro tvorbu nápisů
- barvy rychleji schnou a nemusí se fixovat
Co budete potřebovat
- jednobarevné tričko (nejlépe světlé, barvy na něm lépe vyniknou)
- fixy na textil (na výběr máte desítky barev, dokonce i metalické, třpytivé nebo svítící, pozornost věnujte šířce hrotu)
- plastová podložka (aby se barva neprosákla na zadní stranu trička)
- šablonu na textil (není nutné, pokud motiv vytváříte sami)
Dobrý tip: pořiďte si tzv. fantomový fix, kterým si můžete motiv předkreslit, jeho barva sama vyprchá během několika dnů.
Jak na to?
Nezapomeňte tričko včas vyprat (bez aviváže) a vyžehlit!
- Tričko rozložte na rovnou plochu a dovnitř vsuňte plastovou podložku.
- Jestliže používáte fantomový fix, předkreslete si motiv (lze ho případně i lehce načrtnout tužkou).
- Nyní fixem obtáhněte obrysy a nechte je zaschnout. Kresba zasychá poměrně rychle.
- Obrázek vybarvěte. Fixou se dá při troše šikovnosti i stínovat.
Dobrý tip: šířka linie je dána velikostí hrotu fixu a také tím, jak fix držíte - špičkou nakreslíte drobné detaily, celou plochou obrázek vybarvíte. Je ovšem nutné si uvědomit, že při vybarvování velké plochy, budou tahy fixem znatelné. V takových případech by bylo vhodnější kombinovat kreslení s malbou a tyto plochy vybarvit štětcem.
- Hotový obrázek nechte zaschnout. Na etiketě zvolených popisovačů bude uvedeno, jak dlouhá doba je třeba.
- U doma dekorovaného trička platí, že výsledný obrázek vydrží dlouho pěkný, pokud budete prát oblečení šetrně - nejlépe v ruce nebo v pračce (jemné praní do 40 °C).
Dobrý tip: je důležité zvolit správný materiál pro kreslení. Platí, že čím hladší je tkanina, tím lépe se na ni kreslí. V průběhu vlastní tvorby pak mějte na paměti, že by tahy fixem měly být plynulé. Pokud se na nějakém místě déle zastavíte, barva se vám rozpije kolem.
Kreslení s použitím šablony
Šablona (ať už kupovaná nebo vlastní výroby) nabízí jistotu zvoleného motivu. Je vítaným pomocníkem zejména v případech, kdy vytváříte týmová či rodinná trička se stejným dekorem.
Jak na to?
- Šablonu je třeba především dobře upevnit, proto se prodávají šablony, jejichž rubová strana má samolepící vrstvu. Doma vyrobenou šablonu zafixujte lepící páskou.
- Začínejte obrysem - tzn. obkreslením šablony.
- Poté postupně vybarvujte plochy a dbejte, aby vám barvy vždy stihly zaschnout.
Kreslení voskovkami
V dobře vybavených papírnictvích nebo specializovaných prodejnách koupíte voskovky na textil. Práce s nimi je podobná jako s fixem, vyžadují ale závěrečnou fixaci. Bez váhání je ovšem můžete svěřit i menším dětem (pouze jim pak výsledný motiv sami zažehlíte).
Jak na to?
Postup je stejný jako u kreslení fixem, případně můžete použít tzv. metodu stírání, kdy voskovku nanesete na kraj šablony a pak ji prstem stíráte dolů na látku. Vzhledem ke konzistenci a výraznosti barev je možné voskovky použít i na tmavší materiály. Pro černou barvu ale nejsou dostatečně krycí.
Hotový obrázek zažehlíte dle návodu přes pečící papír.
Dobrý tip: voskovky je dobré kombinovat s fixami, které se lépe hodí na kontury. Kdybyste náhodou omylem voskovku nanesli někam mimo zamýšlený motiv, jednoduše barvu v těchto místech nezažehlujte, skrvna se pak postupně opere.