Sprejové barvy na textil

Nad výtvarným projevem sprejerů se mnozí lidé nemohou rozhodnout, zda je to umění nebo vandalismus. Celé řadě těchto "street" umělců se totiž nedá upřít velká dávka talentu. Chcete si kouzlení se sprejovými barvami vyzkoušet i vy, aniž byste u toho riskovali konflikty se zákonem? Ideální možnost se vám nabízí při dekorování textilu.

Co budete potřebovat?

 • jednobarevné tričko (nejlépe světlé, barvy na něm lépe vyniknou, existují ale i speciální třpytivé barvy vhodné na tmavé látky)
 • sprejové barvy na textil
 • plastová podložka (aby barva neprotekla na zadní stranu trička)
 • k zafixování barev - žehličku a pečící papír
 • šablonu na textil

Dobrý tip: sprejové barvy rozpustné ve vodě nejlépe drží na textiliích s nižším podílem umělých vláken (maximálně 20 %).

Jak na to

Nezapomeňte tričko včas vyprat (bez aviváže) a vyžehlit!

 1. Tričko rozložte na rovnou plochu a dovnitř vsuňte plastovou podložku.
 2. Jestliže používáte šablonu, aplikujte barvy pomocí šablony. Je možné tvořit i zcela individuální motivy bez šablony.
 3. Pokud aplikujete více barev vedle sebe a nechcete, aby se vám vzájemně vpíjely, nechte jednotlivé odstíny vždy nejprve zaschnout.
 4. Hotový obrázek nechte dobře proschnout (samozřejmě platí, abyste se drželi doporučení na etiketě konkrétní barvě, kterou používáte).
 5. V závěru barvy rozpustné ve vodě zafixujte žehličkou. Pokud používáte barvy akrylátové, není další fixace nutná, stačí nechat obrázek dobře zaschnout.
 6. Hotovou textilii doporučujeme prát při teplotě do 40 °C (ve vodě rozpustné barvy) a do 30 °C (akrylátové barvy). Aby vám motiv dlouho vydržel, vyperte tričko nejdříve 3 dny od aplikace barev.

 

Dobrý tip: sprejové barvy vám umožní pokrýt velkou plochu látky rovnoměrně a rychle. Jsou skvělé i v kombinaci s jinými technikami, např. s kreslením nebo batikováním.

Vsadíte na použití šablony?
Žádný problém, šablona dá vašemu výtvoru jasnější cíl a zejména začátečníci ji bezpochyby ocení. Význam má pak samozřejmě i v případech, kdy chcete vytvořit více stejných triček.

Jak na to

 1. Šablonu je třeba především dobře upevnit, proto se prodávají šablony, jejichž rubová strana má samolepící vrstvu.
 2. Případně šablonu zafixujte lepící páskou.
 3. Barvu stříkejte ze vzdálenosti 15-20 cm. Používejte barvy spíše méně než více.

 

Pokud budete aplikovat přes sebe nebo vedle sebe různé odstíny, barvy se vzájemně vpíjejí a vytvářejí tzv. akvarelový efekt. Za předpokladu, že chcete použít u jedné šablony více barev odděleně, musíte počkat až ty již nanesené zaschnou.

Dobrý tip: před aplikací barvy na tričko, vždy zkontrolujte průchodnost rozprašovače - cvičně stříkněte několikrát vedle na papírovou utěrku. Po skončení práce, rozprašovač dobře utřete, aby na něm nezasychala barva.

Tak na co čekáte? Zahrajte si na sprejery, popusťte uzdu svojí fantazii!

Umělec s duší výtržníka se může uplatnit i zcela legálně. :-)