Jak vybrat kufr
Při výběru rozhoduje nejen velikost, ale i materiál. Chcete raději látkový, nebo skořepinový kufr? Zvolíte plastový či hliníkový model. Nejprve byste měli pečlivě zvážit optimální rozměry zavazadla. Pro delší dovolené může být ideální velký kufr, do kterého se vejde dostatek oblečení, vybavení a knih. Na krátké výlety vám však postačí menší objem, nebo dokonce pouze palubní zavazadlo. Poloprázdný velký kufr s sebou nese riziko, že se volně uložené věci uvnitř mohou rozbít.
Pokud plánujete cestovat s palubním zavazadlem, ušetříte peníze za letenky, čas stráveným čekáním na odbavení a následnou vykládku zavazadel z letadla. Navíc máte jistotu, že se zavazadlo nepoškodí během přepravy. Při výběru však nevybírejte pouze na základě vzhledu, nebo ceny, ale také si ověřte rozměry. Každá letecká společnost má totiž své vlastní maximální rozměry pro palubní kufr, které snadno zjistíte na webových stránkách aerolinky.
Látkový nebo skořepinový kufr
Tuto otázku řeší mnoho cestovatelů. Oba dva typy kufrů mají své benefity i zápory. Také je důležité předem rozhodnout, zda preferujete plastový nebo látkový kufr. Měkké kufry jsou obvykle vyrobeny z odolné textilie, zatímco tvrdé kufry jsou častěji z plastu, nebo mohou být i hliníkové.
Látkový kufr
Textilní zavazadla jsou vyrobena z polyesteru či nylonu. Kvalita se samozřejmě odvíjí od ceny. Při cestování se může látka poměrně snadno poškodit, na cesty autem jsou skvělé. Některé modely mají možnost otevřít rozšiřující kapsu a tím zvětšit objem kufru.
- skladné, lehké,
- cenově dostupné,
- mají mnoho přihrádek,
- náročnější na péči,
- nejsou příliš odolné,
- nejsou vhodné na převážení křehkých věcí.
Skořepinový kufr
Kufr z plastu je poměrně odolný a zvládne i nešetrné zacházení. Kvalitně ochrání věci uvnitř kufru, dá se snadno otřít vlhkým hadříkem, takže péče o něj není náročná.
- jsou odolné,
- nepromokavé (ale pozor na zipy a švy),
- nenáročné na údržbu,
- vhodné na převážení křehkých věcí,
- nemají vnější přihrádku na drobné předměty,
- objem kufru se nedá nijak zvětšit.
Plastové skořepinové kufry se nejčastěji vyrábějí z tří různých materiálů
- Prvním z nich je ABS, což znamená akrylonitrilbutadienstyren. Je sice lehčí, avšak méně odolný než polypropylen. Pro dosažení vyšší odolnosti se často kombinuje s jinými plasty. Kufry z tohoto materiálu jsou poměrně levné.
- Polypropylen je plast, který spojuje slušnou odolnost s nízkou hmotností.
- Třetí často používaný plast pro výrobu zavazadel je polykarbonát, který vyniká svou vysokou odolností. Pokud hledáte plastový kufr s vysokou odolností, zvolte právě tento materiál. Je mimořádně pružný a schopný absorbovat nárazy.
Pevné kufry poskytují nejspolehlivější ochranu vašich věcí. Pokud je obsah pečlivě uschován a křehké předměty jsou zajištěny, prakticky nehrozí nebezpečí poškození. Kufr se samozřejmě může zničit nešetrným zacházením na letišti, může prasknout nebo se poškrábat. Jednou z výhod je voděodolnost. Je však důležité vzít v úvahu, že voda může proniknout do kufru skrz švy nebo zipy.
Nevýhodou tvrdých kufrů je jejich nepružnost. Jestliže chybí jen pár milimetrů, nemusíte kufr umístit do úložného prostoru nebo do kufru auta. Pokud kufr spadne, může dojít k promáčknutí (zejména u hliníkových) nebo prasknutí (u plastových) kufrů. Prasklinu lze pak obtížně spravit.
Měkké kufry jsou lehčí a ohebnější. Lze je mírně stlačit při umisťování do úložného prostoru nad hlavami v letadle. Občas lze i rozšířit jejich objem úpravou popruhů či poutek. Textilní konstrukce má navíc výhodu, že do ní lze integrovat více kapes, včetně vnějších. Navíc v případě poškození lze textilní kufry často opravit nebo zašít, což není možné u pevných kufrů, jejichž praskliny jsou obvykle neopravitelné.
Jednou z nevýhod textilních kufrů je menší ochrana věcí uvnitř. I přes určité zpevnění se látkový kufr může poměrně snadno rozbít. Samozřejmě existuje i nevýhoda v obtížnější údržbě látky. Pokud se textil ušpiní, musíte ho vyčistit sami, nebo využít služby čistírny. Látka může rovněž absorbovat nepříjemné pachy. Pořídit si můžete i kožený kufr, ovšem je velmi drahý a náročný na údržbu.
Kombinace kufru a brašny je také vhodnou možností. Jsou měkké, ale mají kolečka a rukojeť, takže se snadno převážejí. Jsou poměrně odolné, ale jelikož jsou látkové, nemusí poskytnout takovou ochranu.
Velikosti kufrů
Při výběru kufru je klíčovým faktorem jeho rozměr. Stejně jako u triček, jsou kufry označeny jako M, L a XL, někteří výrobci nabízejí i velikost S. Možností je také zakoupit set všech velikostí za lepší cenu.
Jestliže letíte letadlem, jsou ideální kufry velikosti M, které mají objem asi 45 litrů, délku do 55 cm, šířku do 40 cm a maximální výšku do 25 cm. Je důležité, že nízkonákladové společnosti mohou mít specifické požadavky na rozměry kufru, a proto je vhodné tyto parametry zkontrolovat u své přepravní společnosti. Zavazadlo velikosti M je ideální pro uložení věcí na jednu až třídenní cestu.
Velikost L je vhodná pro běžnou týdenní dovolenou s kapacitou kolem 75 litrů a délkou 65 cm. Tyto kufry se umisťují do zavazadlového prostoru letadla a jsou komfortní při cestování autem, autobusem nebo vlakem.
Největší velikost XL s délkou přesahující 75 cm a kapacitou kolem 115 litrů je určena pro dlouhé cesty přesahující 1 týden pobytu.
Na co kufr budete používat
To je první otázka, kterou byste si měli položit, než půjdete kupovat nové zavadlo.
- Do letadla, na dovolenou nebo služební cesty poslouží kufr.
- Cestovní taška na kolečkách se hodí, pokud plánujete aktivní dovolenou a budete věci často vyndávat a zandávat.
Vzhled zavazadla
Design je samozřejmě subjektivní, takže vašeho cestovního společníka vybírejte podle svého vkusu. Pořídit můžete obyčejný černý, ale i barevný designový kousek. Pevný kufr může být lesklý či matný.
Rukojeť, kolečka a další výbava
Nejpraktičtější je teleskopická rukojeť. Zavazadla mají jednotyčovou nebo dvoutyčovou rukojeť. Dvoutyčová zajišťuje větší stabilitu a lepší ovladatelnost. Díky teleskopické tyči si ji nastavíte přesně podle svojí výšky. Madla na boku jsou také podstatná, abyste kufřík pohodlně zvedli, měla by být pogumovaná, aby neklouzala.
Kolečka jsou zapuštěná nebo otočná. Otočná kolečka zajišťují hladký pohyb ve všech směrech, umožní vám snadno manévrovat i v úzkých uličkách. Zapuštěná kolečka jsou jemnější, ale méně pohyblivá. Kufry mohou mít od dvou do čtyř koleček, ale kufr s čtyřmi kolečky je snazší na ovládání. Pro klidnou jízdu je vhodné volit kaučuková kolečka. Hlučnější jsou plastová kolečka, ale více vydrží. Kvalitní kolečka jsou umístěna v kovovém ložisku. Kolečka vybírejte co největší, bude se vám lépe jezdit. Začátek formuláře
Věnujte pozornost typu zámku. Pracovníci letišť mohou zkontrolovat obsah kufrů tak, že poškodí zámek a otevřou ho. Vhodným řešením jsou TSA zámky. Na mezinárodních letištích mají univerzální kódy, a s kufry vybavenými TSA zámky jde manipulovat bez poškození.
U větších kufrů si ověřte, zda mají možnost rozšíření zipu. Tato funkce poskytuje dodatečný prostor, což zvyšuje celkový objem kufru. Elastický pás uvnitř je praktickým doplňkem, který zabezpečuje, aby obsah zůstal na svém místě. Některé kufry mohou mít ochranný obal a připínací jmenovku.
10 nejdůležitějších parametrů, při koupi kufru
- Velikost podle toho, na jakou cestu vyrážíte.
- Materiál – tvrdý nebo látka.
- Váha kufru - čím lehčí, tím více věcí si můžete zabalit.
- Rukojeť musí být bytelná, aby se nezlomila.
- Kvalitní kolečka, nejlépe čtyři kaučuková, která se otáčejí o 360 stupňů.
- Zkontrolujte zámek.
- Uvnitř kufru by měly být pásy a kapsa na zip.
- Na kufru byste neměli šetřit, kvalitní kufr vydrží několik let.
- Vždy je lepší nakoupit od kvalitního výrobce.