lyocell

Lyocell je přírodní vlákno nové generaceJedná se o přelom ve výrobě textilií, nadmíru šetrný k životnímu prostředí. Je to měkký, jemný materiál, na omak velmi příjemný. Vyniká svou prodyšností, lehkostí a je chladivý. Překvapí také vysokou pevností. Díky svému organickému původu má termoregulační a antibakteriální schopnost.

Výroba lyocellu

Vlákna regenerované celulózy procházejí ekologicky udržitelným procesem (je také myšleno na recyklaci vody a chemikálií) pocházejí ze stromů – převážně buku, dubu, břízy, eukalyptu a smrku, jejichž kácení a zpracování je pod přísným dohledem.Když váš kousek oblečení doslouží, je lyocell 100 % biologicky rozložitelný a kompostovatelný.

S výrobky šité z vlákna lyocell se setkáte také pod obchodní značkou Tencel

Vlastnosti

Tkanina vyrobená z materiálu lyocell má výborné vlastnosti, snadno se udržuje, barvy na ní skvěle drží, takže se neopírá a barvy jsou zářivéLze ho barvit na krásné syté odstíny. Říká se mu také měďnaté hedvábí. Všechny výše jmenované vlastnosti ho činí obzvláště oblíbeným pro oděvní značky a ložní prádlo.

Tencel se také mísí s jinými vlákny, jako je bavlna nebo polyester. Tím se zlepšují vlastnosti výrobku, který je pak měkčí a látka déle vydrží. 

Rozdíl mezi lyocellem a viskózou

Materiál je docela podobný viskóze, kde jde také o vlákna z regenerované celulózy. Při výrobě viskózy, či umělého hedvábí, se však využije více energie i chemikálií. Lyocell je také výrazně pevnější než viskóza (za sucha i za mokra), méně se vytahuje a má příjemný hedvábný omak. Za mokra má tendenci uvolňovat vlákénka; toho se někdy využívá k výrobě látek s jemně chmýřitým povrchem – „peach skin“. Na druhou stranu se to bohužel po nějaké době projevuje jemnými žmolky

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení