chambray

Materiál podobný džínovině / denimu, ale díky plátnové vazbě je hladší a lehčí s pro něj typicky jemným leskem. Zároveň je ale robustní a pevný, takže se výborně hodí jak pro košile a sukně, tak pro pracovní oděvy.

Provedení

Chambray má bílou výplň a vlákno je tkané nejčastěji s modrým pozadím. Chambray nejčastěji uvidíte v modrých tónech, ale není to pravidlo. Struktura dává vyniknout hlavně barevným nitím, ale zadíváte-li se pozorně, uvidíte soustavu bílých nití, což látce dodává vyšisovaný vzhled. Nejčastěji je Chambray tkaný z jedné barvy, ale můžete ho spatřit i v pestrobarevných vzorovaných vazbách. 

Látka je tkaná jednoduchou vazbou a zakončená plátnem, zatímco džínovina je tkaná v keprové vazbě.

Využití

Chambray je v módním odvětví už dlouho s oblibou využíván pro detaily a dekorace košil. Často z něj najdete manžety či vsadky.Také se hojně využívá na lehké letní oděvy, šortky, sukně, šaty, topy nebo tenisky. Chambray se s oblibou mísí s lycrou nebo spandexem, čímž vznikají pružné látky pro lehčí kalhoty.

Další využití Chambray bývá prošívání nebo ložní prádlo, ochrana hlavy pro batolata, a bytový dekor, jako jsou záclony, polštáře, ubrusy, prostírání a čalounění.

Díky své pevnosti je Chambray vhodný také pro výrobu přebalů pro časopisy, knihy a albumy, kabelek a peněženek, ubrousků a zástěr.