Co znamená, když se řekne...
- Digitální tisk
- Elastomultiester
- Gramáž
- Lycra
- Měkčení textilií
- OEKO-TEX
- Oxfordská látka
- Polybavlna
- Polyester (PES)
- Popelín
- Příze - Česaná příze - Kruhově spředená příze
- Sítotisk - Síto
- Sublimační tisk
- Tkanina
- Transferový tisk/tisk přenosem
- Úplet - Druhy úpletu
- Žerzej
- Žmolkování
Digitální tisk
Digitální tisk je metoda potisku textilií. Motiv se na textilii natiskne přímo pomocí tiskárny, která stříká barvu tryskami přímo na textilii. Při digitálním tisku odpadá proces výroby šablony, vstupní data se nemusí složitě připravovat, tisk je rychlý. Lze tisknout plnobarevně přes švy, kapsy, knoflíky a další nerovnosti – to např. u sítotisku není možné.
Digitální tisk se hodí pro malé série potisků do 30 ks.
Elastomultiester
Elastomultiester je typ polyesterového vlákna. Je to velmi pružné vlákno, které se často využívá při výrobě sportovního oblečení či džínů a ponožek.
Gramáž
Gramáž je jedním ze základních znaků kvalitní bavlněné textilie, zejména trička. Jedná se o hmotnost textilu přepočtenou na 1 metr čtverečný.
- pod 140 g/m2 - Pokud se gramáž pohybuje pod 140 g/m2, jedná se o nízkou gramáž. Textilie je obvykle skoro průsvitná, snadno se proděraví, bývá levná a málo kvalitní.
- nad 210 g/m2 - Pokud je gramáž hodně vysoká (nad 210 g/m2), látka je pevná a bytelná, ale více se v ní zapotíte, protože nepropouští vzduch.
- 175 - 190 g/m2 - U trička je ideální gramáž kolem hodnot 175 – 190 g/m2. Takové tričko je ušito z dostatečně odolné látky, která se snadno neprodře a neproděraví, a navíc je i dostatečně prodyšná, aby odváděla teplo od těla.
Lycra
Lycra (neboli elastan) je velmi pružné syntetické vlákno z elastanové skupiny (v USA a v Kanadě se nazývá Spandex). Vlákno lze natáhnout do několikanásobku jeho délky, poté vrátit zpět do původního tvaru. Lycra se vždy užívá jako příměs do úpletů či tkanin a nejlépe se uplatní při výrobě plavek či punčoch.
Měkčení textílií
Trička z měkčených textilií jsou velmi vhodná k potisku. Materiál je vyroben technikou bezvřetenového předení. Výsledná pevná pletenina umožňuje hladký potisk bez drobných vad a nerovností. Trička jsou zároveň velmi jemná a příjemná k nošení.
OEKO-TEX Standard 100
Textilní výrobek označený Oeko-Tex štítkem zaručuje, že vaše oblečení je vyrobené z nezávadných materiálů. Certifikát Oeko-Tex Standard 100 obdrží textilní výrobce poté, co jeho výrobky projdou sadou testů asociace Oeko-Tex. Testuje se přítomnost formaldehydu, pesticidů, obsahu těžkých kovů, alergizujících a potencionálně karcinogenních barviv či konzervačních látek jako pentachlorfenol a tetrachlorophenol. Certifikát je vydáván vždy na jeden rok, a poté je třeba ho obnovit.
Oxfordská látka
Oxford patří k základním typům tkanin a je vhodná na šití různých druhů košil. Vyznačuje se panamovou vazbou, ve které se prolínají nitě různých barev a o různé tloušťce tak, že vzniká dojem šachovnice nebo káry.
Oxfordská látka se dobře udržuje, je lehká a příjemná, a proto se hodí především na léto.
Polybavlna
Polybavlna je směsová tkanina s 35 % podílem bavlny a 65 % podílem polyesteru. Velice rychle schne, minimálně se mačká a nemusí se téměř žehlit. Oblečení z polybavlny je lehčí, prodyšnější a jemnější než čistá bavlna.
Polyester (PES)
Polyester je syntetický materiál, který se vyrábí většinou z PET (polyetylentereftalátu). Vlákna z polyesteru lze použít jako příměs prakticky ve všech textiliích a jsou nejrozšířenější ze všech umělých vláken. Oblečení z PES se nemačká a rychle schne. V některém oblečení z PES se ale velmi silně zpotíte a velkou nevýhodou je žmolkování, které se dá řešit přidáním chemikálií při výrobě.
Popelín
Popelín je hustá tkanina v plátnové vazbě, ve které převládají osnovní nitě.
Na výrobu bavlněného popelínu se používá česaná příze a šijí se z něj košile a halenky nebo pláště a bundy (podle jemnosti příze). V šedesátých letech vzniká popelín také s příměsí polyesteru. Jeho výhodou je nízká mačkavost a dlouhá trvanlivost. Na druhou stranu je méně savý a ne každému příjemný v přímém styku s kůží.
V minulosti se tkal také vlněný popelín (též papillon). Vyráběl se z mykané příze a používal se na šaty, kostýmy a pláště.
Přímý tisk
viz Digitální tisk
Příze
Příze můžeme dělit podle suroviny, ze které byla vyrobena: vlněné, polyesterové, acetátové, skleněné atd. Dále se dělí podle způsobu předpřádání na mykané, česané, poločesané, směsové, viguré. Podle účelu použití na tkalcovské, pletařské, ručně pletací, krepové či kobercové.
Příze je textilie z jednoho nebo více vláken - ty mohou být jak přírodní nebo umělá.
Na počátku procesu výroby příze (předení) jsou chomáčky vláken, které se rozvolní a vyčistí od cizích příměsí. Následuje tzv. mykání, tedy seřazení vláken jedním směrem. Vlákna se poté průtahem postupně ztenčují na určitý poměr délky vlákna k váze materiálu. V česárně se odstraňuje část nejkratších vláken, aby byla příze co nejjemnější a nejkvalitnější. U méně kvalitních a hrubých přízí se proces česání vynechává. Nakonec se příze dopřádá, nejčastěji na prstencových strojích.
Příze se rozlišuje podle suroviny, užité k výrobě
- vlněné
- polyesterové
- acetátové
- skleněné atd.
Dále se člení podle způsobu předpřádání na
- mykané
- česané
- poločesané
- směsové
- viguré
Podle účelu použití na
- tkalcovské
- pletařské
- ručně pletací
- krepové
- kobercové
Česaná příze
Česaná příze je kvalitní a jemná příze, která prošla procesem česání. Během tohoto procesu se odstraňuje určité procento nejkratších vláken. Krátká vlákna způsobují nestejnoměrnost materiálu a omezují jeho pevnost.
Můžeme se setkat s česanou přízí, která je
- bavlněná
- vlněná
- lněná
- směsová (s příměsí umělých vláken)
Z česaných přízí z čisté bavlny nebo ve směsi se vyrábí jemné tkaniny např. na košile, kapesníky a pletené spodní prádlo. Z česaných vlněných přízí se šijí jemné oděvní tkaniny a pleteniny. Lněné příze se používají např. pro tkaniny na svrchní ošacení, ubrusy a dekorace.
Kruhově spředená příze
Kruhově spředená příze se vyrábí z bavlněného vlákna. Vlákno se během procesu výroby nepřetržitě stáčí a postupně ztenčuje. Stáčením se odstraní krátká vlákna a výsledkem je pevná a jemná příze. Čím víckrát se vlákno přetočí, tím je jemnější a tenčí. Tričko vyrobené z kruhově spředené příze je lehčí a jemnější než tričko z obyčejné bavlny a zároveň déle vydrží.
Sítotisk
Sítotisk je technologie potisku textilií, při které se barva protlačuje přes průchodná místa šablony – sítotiskového síta. Barva se vpije do textilie, stačí ji pak nechat jen zaschnout, a poté ji lze prát i žehlit. Sítotisková metoda potisku je trvanlivá, výhodou je barevná stálost a cenová dostupnost. Pokud je motiv příliš složitý nebo velký, přistupuje se k sublimačnímu tisku.
Síto
Síto je nejdůležitější pomůckou při sítotisku. Tvoří ho rám z kovu, dřeva nebo plastu a hustá síťovina (obvykle ze syntetických vláken).
Před prací musíme síťovinu odmastit. K tomu nepotřebujeme žádné chemikálie, stačí lih a ocet. Následně zhotovíme šablony pro tisk.
Sublimační tisk
Sublimační tisk je transferová technika potisku textilií. Sublimační tisk se užívá především na textilie ze syntetických vláken.
Nejprve speciální tiskárna vytiskne motiv na přenosový papír, který se pak na produkt fixuje pomocí tepelného lisu. Při vysoké teplotě (kolem 190 stupňů Celsia) dochází k sublimaci a barva přechází na materiál v podobě par. Výsledný potisk je velmi stálý a nemusí se fixovat.
Tkanina
Tkanina se vyrábí na tkalcovském stavu, kde se propojují dvě vzájemně kolmo probíhající soustavy nití. Tkaniny se vyrábí z různých druhů surovin, pro různé účely a různými způsoby. V obchodním styku se můžete setkat s nejrůznějšími označeními tkaniny, které vyjadřují její vlastnosti. Jsou to např. brokát, popelín, manšestr, damašek, tvíd nebo blue denim (tkanina na džíny).
Transférový tisk / tisk přenosem
Při transferovém tisku se používá přenosový papír, pomocí kterého se motiv fixuje na textilii za určité teploty a tlaku. Nejvíce používaným druhem tisku přenosem je sublimační tisk.
Úplet - Pletenina
Úplet, nebo také pletenina, se vyrábí na pletacím stroji, provlékáním jednotlivých oček nití. Jedná se o pružnou textilii, která může být z bavlny, viskózy nebo syntetické příze.
Druhy úpletů podle technologie výroby
- pletenina zátažná – je vyrobena z příčné soustavy nití
- pletenina osnovní – je vyrobena z podélné soustavy nití
Pleteniny můžeme dále dělit podle orientace oček a jiných vazebních prvků. Další členění je podle materiálu a konstrukce použitých nití.
Zátažné pleteniny známe jako plyš, flíz, nebo piké. Zátažný plyš je vhodný na výrobu sportovního a kojeneckého oblečení. Flíz je zátažná jednolícní pletenina vyrobená ze syntetických materiálů a používá se na výrobu mikin a zimních doplňků. Z piké se vyrábí populární trička s límečkem – polokošile.
Mezi osnovní pleteniny patří například tyl, pletená krajkovina, trikot a atlas pletený nebo filetová pletenina.
Žerzej
Žerzej je lehká až středně těžká pletenina, která je měkká na omak, dobře splývá, je nemačkavá a pružná. Povrch žerzeje může být lehce členitý nebo krásně hladký. Podle flexibility rozlišujeme
- single jersey jednolícní žerzej – dá se hodně natáhnout v obou směrech, je tenčí a méně stabilní - rychleji se vytahá nebo pokřiví. Používá se na spodní a ložní prádlo, a lehké svrchní ošacení.
- double jersey oboulícní žerzej – je méně pružný, silnější a stabilnější. Používá se nejčastěji na svrchní ošacení a spodní prádlo.
Žmolkování
Źmolkování je proces, při kterém na povrchu textilie vznikají malé uzlíky z vláken – žmolky. Žmolky vznikají třením při běžném nošení – některá vlákna se uvolní ze svazku, zauzlují se a zůstanou přichycené na textilii. Žmolky se odstraňují různými speciálními kartáči a strojky, ale samotnému žmolkování nijak předejít nelze.
Definice a vysvětlivky pojmŮ
čerpali jsme z těchto zdrojů
- http://cs.wikipedia.org
- www.fruitoftheloom.com
- www.filadra.com
- www.breakoutcreativecompany.com
- www.textilforum.cz
- Katalog pletenin - pdf
- www.buytshirtsonline.co.uk/fruit-of-the-loom-mens-sofspun-t-shirt
- www.potisk.com
- www.trikotisk.cz/sublimacni-tisk
- sdeleni.idnes.cz/digitalni-tiskarny-pro-potisk-textilu
- www.trickonacviceni.cz/70/gramaz-tricka-jeden-z-ukazatelu-kvality/